img

İletişim: 0 850 840 11 11   -   0532 242 55 56    |   info@ecufast.com.tr

Araç Kullanıcılarına Önemlİ Bİlgİler

MOTOR YAĞLARI

 

Araçlarda kullanılan motor yağlarının randımanlı bir koruma sağlaması için belirli bir sıcaklığa ulaşması gerekir.Genellikle bu sıcaklık 60 °C derecenin üzerindedir ve tabii ki belirli bir sıcaklıktan fazla ısınması da (120 °C derece üzeri) motor yağının koruma endeksinin düşmesine sebep olacaktır.Bu sağlıklı çalışma aralıkları yağların kullanım amacına ve özelliklerine göre değişmekle beraber dünyada kabul edilen standartlar çerçevesinde üreticiler tarafından üretici tarafından kullanıcılara sunulur.Yeni nesil bir çok araçta bulunan yağ soğutucu sistemler ile yağ sıcaklığı sağlıklı olan sıcaklık aralığında tutulmaya çalışılır.

Motor yağı sıcaklığını olması gereken seviyenin üzerine çıkartan faktörlere örnek verecek olursak günlük kullanım için üretilmiş bir araç ile piste çıkarak agresif bir kullanım sonucunda yağ sıcaklığı 130 °C derecelerin üstüne çıkabilir.Standart bir yol otomobilinde bu sıcaklıklar tavsiye edilen limitlerin üzerindedir.Kullanıcı bu durumda agresif kullanıma devam ederse yağ koruyuculuğunu yitirir ve motorda istenmeyen sonuçlar doğmasına sebep olabilir.

Burada yağın geç veya erken ısınmasına sebep olabilecek etkenler yağın kalitesi,aracın üzerindeki kullanım süresi,hava sıcaklığı ve aracın yağ soğutma sistemi vb. dir.

Bilinçli bir araç kullanıcısı da motoru soğuk olan aracını çalıştırıp kullanmaya başladığında motor yağı ısınana kadar agresif bir kullanımdan kaçınmalıdır.Böylece daha uzun bir motor ömrü mümkün olur.